Мігуца Марія Іванівна

Вчитель початкових класів

 Кам янської  ЗОШ І ІІІ ступенів

Педагогічний стаж – 11 років, спеціаліст І категорії, учасник конкурсу фахової майстерності «Вчитель року – 2020»

Педагогічне кредо: « Дитина – це явище в нашому житті, а не випадковість»

 З досвіду роботи

У сучасних умовах переходу початкової ланки школи  на роботу за новим Державним стандартом початкової загальної освіти, який передбачає особистісно-орієнтоване навчання та формування компетентностей молодших школярів, актуально звучать цінні дидактичні заповіді В.Сухомлинського: „Немає абстрактного учня… Мистецтво й майстерність навчання і виховання полягає в тому, щоб, розкривши сили і можливості кожної дитини, дати їй радість успіху у розумовій праці. А це значить, що в навчанні має бути індивідуалізація – і у змісті розумової праці, і в характері завдань, і в часі. Дитина народжується не з готовими здібностями, а тільки з їх задатками. Тому, якщо створити відповідні умови для розвитку цих задатків то школяр поглиблює їх швидко, невимушено, успішно. Такі діти в подальшому житті стають радісними, щасливими людьми, приносять користь собі і суспільству в цілому”.

Мета сучасної початкової школи – не просто давати знання, а формувати особистість, яка вміє і хоче вчитися, займає позицію активного суб’єкта діяльності. З огляду на це велике значення має формування в учнів творчого потенціалу, прагнення до самостійної пізнавальної діяльності. Сучасне життя висуває нові пріоритети. На перший план виходить особистісний розвиток, усе ширше впроваджуються елементи особистісно зорієнтованого навчання.

Розвивати творчість – означає виховувати у дітей інтерес до знань, самостійність у навчанні. Маленький учень добре вчиться лише тоді, коли він переживає успіх, хоча б невеликий.

Тому на кожному уроці  я  ставлю  такі завдання:

 • запалити в дитячому серці вогник допитливості;
 • збагачувати знання школярів про природу, суспільне життя, трудову діяльність людей;
 • розвивати різні види пам’яті;
 • розвивати уяву і фантазію;
 • розвивати увагу, спостережливість;
 • формувати мовленнєві вміння, комунікативно – творчі здібності;
 • пробуджувати інтерес до навчання, робити його цікавим, пізнавальним, розвивальним;
 • розвивати творче мислення;
 • навчити працювати з навчальною і дитячою книгою;
 • виховувати національну самосвідомість, духовність.

В. Сухомлинський писав, що кожна  нормальна дитина іде в школу з вогником в душі, а завдання педагога цей вогник підтримати, щоб він не погас. Тому постійно шукаю відповіді на питання:

 • Як не погасити вогник цікавості дитини, а розпалити справжній факел?
 • Як навчити дитину вчитися?
 • Як уникнути пасивності учнів на уроках?
 • Як «свій» урок зробити «їхнім» уроком?
 • Як учительське «треба» перетворити на учнівське «хочу»?

Працюючи над даною темою, надаю перевагу впровадженню технологій Нової української школи, а саме : Щоденні 5, Щоденні 3, Lego, творчі та інтелектуальні ігри…

На мою думку, ефективним засобом формування творчої особистості молодшого школяра на уроках  є методична система «Щоденні 5» (Daily 5). Вона розвиває самостійність, креативність, уміння мислити нестандартно. Ця система складається з п’яти видів діяльності: «Письма для себе», «Читання для себе», «Читання для когось», «Роботи зі словами» і «Слухання», які діти виконують щодня, під час уроків чи групи продовженого дня. Наприклад, щодня читають по 3-5-7 (а в четвертому класі і двадцять) хвилин, пишуть  та слухають.

Для розвитку мовленнєвих умінь, розвитку творчого мислення використовую метод «Крісло автора»: учні за бажанням сідають у «крісло автора» і розповідають щось цікаве про своїх рідних, знайомих або епізод зі свого життя, історію про своє ім’я тощо.

Літературні ігри, кросворди, шаради, анаграми, вікторини сприяють розвитку дивергентного мислення (швидкості, гнучкості, точності, оригінальності). Творчі здібності постійно стимулюю також за допомогою активізації фантазії, уяви школярів.

Розвитку  творчих  здібностей сприяє виконання завдань з логічним навантаженням. Такі завдання тренують довільну увагу, вчать порівнювати, аналізувати, узагальнювати, класифікувати. На уроках математики використовую технологію Щоденні 3 ( математика самостійно, математика з другом та математичне письмо).

Для розвитку творчості сприяють розвивальні  ігри. В іграх діти не тільки відображають реальне життя, а й перебудовують його. За словами Виготського, «гра дитини – це творче переосмислення пережитих вражень, комбінування їх і побудова з них дійсності, яка відповідає запитам і інтересам самої дитини», тобто гра розглядається як творча діяльність, в якій наочно виступає комбінуюча дія уяви. Тому в своїй роботі постійно використовую розвивальні  та інтелектуальні ігри як засіб навчання і виховання.

Також дуже широко і систематично використовую інсценізацію, що розвиває пам’ять, творчу уяву, креативне мислення, мову, мовлення, вміння спілкуватися, самостійність.  Розширенню світогляду сприяють екскурсії,  відвідування музеїв,   екскурсії на підприємства району, сільську бібліотеку тощо.

Працюючи над даною науково-методичною темою, я постійно спостерігала за рівнем розвитку в моїх учнів творчих здібностей. Для цього проводила зі своїми учнями бесіди, залучала їх до різних інтелектуальних конкурсів, вивчала продукти творчої діяльності школярів тощо. В результаті я з’ясувала, що в моїх учнів підвищився рівень знань, збільшилась кількість школярів які охоче беруть участь в інтелектуальних конкурсах, у міжособистісних стосунках серед членів класного колективу я також спостерігаю збільшення гуманних, позитивних вчинків.

Розвиток творчих творчості вимагає від учителя наполегливої праці і любові, адже він сіяч добра, правди, знань, творець дитячих душ.

2 015 переглядів

Залишити відповідь

Увійти за допомогою: